Żywe kolory, aby czuć się dobrze ”,

Żywe kolory, aby czuć się dobrze

Dzięki odpowiedniemu doborowi koloru w połączeniu z kolorami wolnymi od zanieczyszczeń i produktami budowlanymi można znacznie poprawić samopoczucie we własnym domu. W zależności od przeznaczenia pomieszczenia szczególnie odpowiednie są różne kolory. Ponadto pomieszczenia o niekorzystnej geometrii można przeprojektować i ujednolicić poprzez zastosowanie kolorów.

Odwaga w użyciu koloru: salon z fioletową ścianą i żółtymi akcentami © TATTA, stock.cegła suszona na słońcu.com

Psychologia kolorów – wpływ kolorów na ludzi

Badania z ostatnich 20 lat z różnych dziedzin wykazały, że kolory mają wpływ na psychikę, nastrój i samopoczucie. Efekt ten jest tworzony przez różne długości fal każdego koloru, które w różny sposób rezonują z organizmem za pośrednictwem ośrodkowego układu nerwowego. który Zabarwienie to, co można zobaczyć, zależy od tego, którą część odbitych fal odbieramy przez receptory koloru w oku. Widoczne widmo kolorów mieści się w zakresie od 400 nm (niebiesko-fioletowy) do 700 nm (ciemnoczerwony).

Kolory wpływają na nasz nastrój i dlatego powinny być starannie dobrane! © Delphotostock, stock.cegła suszona na słońcu.com

Nawet jeśli kolory są postrzegane bardzo indywidualnie, istnieją obecnie wyniki empiryczne i badawcze, które pozwalają na wyciągnięcie ogólnych wniosków na temat wpływu poszczególnych kolorów na nastrój. To z kolei skutkuje preferowanymi obszarami zastosowania:

kolorefektOdpowiednie przestrzenie
czerwony Pobudzający i aktywizujący, ożywczy i dobry na samoocenę Salony i sale konferencyjne
Zielony uspokajający, pobudzający kreatywność, harmonizujący Sypialnia, gabinet, salon
żółty Poprawia nastrój, sprzyja koncentracji Pomieszczenia pracy i wypoczynku
niebieski uspokaja, poprawia koncentrację, usprawnia komunikację Pomieszczenia pracy, sypialnie
Pomarańczowy energetyzujące, poprawiające nastrój, apetyczne Praca, salon i jadalnia
turkus uspokojenie, uporządkowanie Pomieszczenia mieszkalne i jadalne, pokoje do pracy
biały Oczyszczające, oczyszczające, neutralne Nadaje się do wszystkich pomieszczeń
brązowy Przenoszenie komfortu i bezpieczeństwa Salony i sypialnie
fioletowy Promuje kreatywność, wygląda uroczyście Strefa wejściowa, salony, gabinet
Szary Neutralny, przytłaczający lub zachęcający w zależności od jasności, sprawia, że ​​wszystkie kolory błyszczą Nadaje się do wszystkich pomieszczeń
Właściwości kolorów, o których również warto pomyśleć do 30% zapisać

Regionalni rzemieślnicy
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych regionalnych rzemieślników i firmy specjalistyczne, porównaj oferty i oszczędź do 30%. Zapytaj teraz bez zobowiązań

Mniej znaczy więcej!

Sypialnia pod dachem z zieloną ścianą © krooogle, stock.cegła suszona na słońcu.com

Kolory to zawsze kwestia gustu. Dokonując wyboru należy jednak pamiętać, że po nałożeniu koloru na ścianę powinien on pozostać przyjemny przez długi czas. Dlatego jest to szczególnie ważne w przypadku wyjątkowo mocnych i jasnych kolorów, a także nowoczesnych Trendy kolorystyczne Ważne jest, aby w pomieszczeniach stosować je oszczędnie i ostrożnie, np. w formie akcentów:

 • Pomaluj tylko jedną ścianę w pokoju na swój ulubiony kolor, pozostałe ściany utrzymaj w słabszym odcieniu lub w dopełniających (jasnych) kolorach.
 • Kolorowe paski jako pionowe rozgraniczenie między ścianą a sufitem lub jako poziome paski blokowe.
 • Mocne kolory do aranżacji wnętrz, np. aby wysokie sufity wyglądały na niższe lub długie pomieszczenia wydawały się krótsze.
Wybór koloru zależy od wielu czynników Wskazówka: Kolorystyka staje się bardziej elastyczna i zaakcentowana, jeśli mocne kolory nie zostaną zastosowane na ścianie, ale na akcesoriach domowych, takich jak poduszki, koce lub dekoracje ścienne.

Tworzenie harmonijnych proporcji kolorem

Kolory mogą zmieniać nie tylko nastrój, ale także nastrój Zharmonizuj geometrię pokoju. Odpowiedni dobór koloru może sprawić, że pomieszczenia będą wyglądały na jaśniejsze lub będą miały lepsze proporcje:

 • Bardzo wysokie pomieszczenia wydają się niższe dzięki połączeniu ciemnego pomalowanego sufitu i jasnych ścian. Ważne jest, aby kolor sufitu nie był zbyt ciemny, aby uniknąć uciążliwego wrażenia.
 • Małe i ciemne pomieszczenia wydają się bardziej przestronne i jaśniejsze dzięki jasnym, jasnym kolorom na ścianach i sufitach.
 • Niskie pomieszczenia wydają się wyższe i bardziej otwarte dzięki połączeniu chłodnych kolorów ścian i jasnych sufitów.
 • Jeśli ściana końcowa długich, wąskich pomieszczeń jest pomalowana na ciemny kolor, harmonizuje to proporcje. Idealne są ciepłe kolory, które wzmacniają efekt wizualny.
Wskazówka: W celu geometrycznej harmonizacji pomieszczeń za pomocą koncepcji kolorystycznej wskazane jest skonsultowanie się ze specjalistą, aby na końcu pojawił się pożądany efekt. Znajdź odpowiednią mieszankę za pomocą teorii kolorów Dobór koloru ma wpływ na nasze samopoczucie

Koncepcja kolorystyczna i wybór koloru

Koncepcję kolorystyczną odnawianego budynku należy również określić na początku planowania, na którą wpływ mają również zastosowane kolory.

Koncepcje kolorystyczne należy zaplanować w odpowiednim czasie! © djama, fotolia.com

Podczas gdy konwencjonalne Farby emulsyjne są dostępne w prawie wszystkich kolorach i można je dowolnie mieszać i barwić, wybór kolorów naturalnych jest zwykle ograniczony. Dotyczy to na przykład farb glinianych, ale także farb silikatowych, z których każda jest barwiona naturalnymi pigmentami. Jeśli cenisz sobie mocne i jasne kolory, powinieneś w tym przypadku zastosować wysokiej jakości farby emulsyjne lub odpowiednie dekoracje i dodatki.

Wskazówka: Barwione naturalne kolory są dostępne w postaci proszku lub pasty. Pojemniki o konsystencji pasty zwykle zawierają konserwanty i dlatego należy je sprawdzić pod kątem zgodności. Wskazówka: Więcej informacji na temat renowacji dla zdrowego życia znajdziesz tutaj:

 • Remontuj zdrowo i żyj zdrowo
 • Koncepcje kolorystyczne – wskazówki dotyczące harmonijnych połączeń kolorystycznych
 • Renowacja starego budynku w praktyce

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here