Z czego właściwie wykonane jest szkło??

Już w roku 3.W 500 pne ludzie wytwarzali szkło. Historycy przypuszczają, że powstał jako produkt uboczny wypalania ceramiki. Około 2.Tysiące lat później świadomie stworzono pierwsze szklane naczynia, w których szklarz modelował stopiony materiał wokół rdzenia z piasku. Do dziś składniki i podstawowe etapy pracy pozostały takie same: w zasadzie składniki w 1.400 do 1.600 stopni Celsjusza miesza się i tworzy bardzo twardy tak zwany stop. Masa, którą można sobie wyobrazić jako coś w rodzaju dużej, powolnej bryły karmelu, nazywana jest materiałem amorficznym. Amorficzny oznacza, że ​​stop nie ma uporządkowanej struktury, cząsteczki żyją w chaosie, że tak powiem - to znaczy, że nie jest ani naprawdę stały, ani naprawdę ciekły ani krystaliczny. Materiał szybko się schładza.000 stopni Celsjusza i doprowadzony do pożądanego kształtu za pomocą maszyn lub ręcznie. Produkt szklany jest wtedy stały, ale struktura cząstek w nim jest bardziej jak ciecz, ponieważ materiał zaczyna krystalizować gdy ostygnie, ale ponieważ tak szybko się stygnie, nie tworzy prawdziwego kryształu i zestala się w szkło.
Większość używanych przez nas okularów pochodzi z fabryk i jest produkowana maszynowo. Ręcznie dmuchane kieliszki, jak zapewne znasz je z weneckiej wyspy Murano, są używane głównie do drogich wazonów, unikalnych szklanek oraz wyrobów artystycznych i rzemieślniczych ze względu na koszty. Potrzebna do tego szklarska fajka, do której można trzymać i obrabiać szkło, pochodzi z dzisiejszej Syrii. Powiązana technologia została udoskonalona przez Rzymian, dopóki szklarze nie byli w stanie zaspokoić wysokich i egzotycznych wymagań rzymskich władców.
 

Tylko nieliczne firmy nadal produkują okulary w tradycyjny sposób. 

Zdjęcie: iStock/rachunek oxford

Jakie właściwości ma szkło?

Szkło jest zakrzepłą cieczą, która nie krystalizuje, ale bardzo mocno twardnieje. Produkty szklane są gazoszczelne, nie mają nieodłącznego zapachu i są bez smaku. Według niemieckich rzeczników konsumentów szkło jest najlepszym materiałem do przechowywania w nim żywności o długiej żywotności, ponieważ żadne szkodliwe substancje nie mogą migrować z produktów do żywności i nie przenoszą na nią żadnego smaku.
Szkło nadaje się również do kuchenki mikrofalowej i można je czyścić higienicznie i czysto zarówno w wysokich temperaturach, jak i przy użyciu wszelkiego rodzaju środków czyszczących - co nie tylko przyczynia się do długiej żywotności produktu szklanego w prywatnych gospodarstwach domowych. Pomyśl na przykład o systemie wielokrotnego użytku do szklanych garnków po jogurcie lub szklanych butelek na napoje. Taki szklany produkt wielokrotnego użytku można napełnić około 50 razy, zanim zostanie stopiony.
Szkło jest dostępne w różnych kolorach, głównie białym, zielonym i brązowym dla przemysłu spożywczego - chociaż brązowe szkło prawie nie przepuszcza promieniowania UV i dlatego doskonale nadaje się do ochrony produktów wrażliwych na światło. Jedną z właściwości szkła, w zależności od obróbki i zabarwienia, jest to, że zapobiega promieniowaniu UV.
Negatywną stroną śladu węglowego produktów szklanych jest to, że potrzebują one piasku, który staje się coraz rzadszy i cenniejszy, oraz że podczas transportu zużywa się dużo energii ze względu na dużą wagę opakowań szklanych. Niestety szklanych pojemników nie da się cieńszymi, w przeciwnym razie wzrasta ryzyko stłuczenia.

Może zainteresuje Cię także majsterkowanie i naprawa Ciekły metal: Właściwości i zastosowanie Rękodzieło Samodzielne tworzenie papieru: Instrukcje i pomysły Wskazówki dotyczące gospodarstwa domowego Reklama Biotworzywa: Czy są naprawdę trwałe i degradowalne?? Przedstawione przez

Do czego służy szkło??

Ponieważ istnieje tak wiele różnych rodzajów szkła, można je stosować w wielu różnych dziedzinach. Przemysł szklarski rozróżnia szkło drążone, szkło płaskie i szkło specjalne – chociaż to rozróżnienie nie obejmuje wszystkich wyrobów szklarskich. W zestawie również szkło akrylowe i szkło metalowe. Codziennie mamy kontakt ze szkłem: żarówki, butelki szklane, szyby, latarnie, lustra, szklanki, szkło tekstylne, tworzywa wzmacniane włóknem szklanym, soczewki i pryzmaty, biżuteria, szkło bezpieczne czy wełna szklana. W przypadku niektórych produktów nazwy marek ugruntowały swoją pozycję jako oznaczenie i są używane przez innych producentów - na przykład Ceran w przypadku ceramiki szklanej lub bezpieczne szkło Jena w przypadku tak zwanego szkła borokrzemowego, które jest żaroodporne i wytrzymałe.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here