Yakisugi: obróbka drewna z Japonii ”,

W Japonii drewno było od wieków zwęglone, aby nie tylko nadać materiałowi budowlanemu wyjątkowy wygląd, ale także aby nadać mu naturalną ochronę drewna. W kraju azjatyckim metoda nazywa się Yakisugi. Yaki znaczy coś jak przypalić lub grillować. Z drugiej strony Sugi to japońska nazwa jodły półksiężycowej - znanej również jako japoński cedr. Metoda wykończenia nazywa się Shou Sugi Ban w zachodniej Japonii. W Europie Rzymianie i Wikingowie używali karbonizowanego drewna do budowy chat i statków ze względu na jego odporność.

Jak wykańcza się drewno Yakisugi??

Tradycyjnie trzy długie drewniane listwy cedrowe są ze sobą połączone, tworząc trójkątną rurkę - podobną do komina - do której wkłada się papier. Papier jest następnie podpalany i w ten sposób drewno zostaje zwęglone od wewnątrz przy pomocy ognia. Po kilku minutach finiszery gaszą deski wodą. Nie ma ustalonego czasu palenia się ognia, zamiast tego wykwalifikowany rafiner wie, kiedy drewno jest wystarczająco zwęglone. Ogólnie rzecz biorąc, yakisugi jest robione, gdy myślisz, że zniszczyłeś drewno.
Na koniec możesz wyszczotkować drewno, aby usunąć warstwę sadzy i wydobyć słoje. Ponadto szczotkowanie sprawia, że ​​drewno Yakisugi jest lżejsze i nadaje mu jedwabistą powierzchnię. W przypadku Shou Sugi Ban niektórzy rzemieślnicy również używają urządzenia do płomienia, aby zachować wygląd zwęglonego drewna. Jednak metoda działa gorzej niż dobrze.

Jakie drewno jest odpowiednie?

Jeśli chcesz sam produkować drewno karbonizowane, niekoniecznie musisz używać japońskiego drewna cedrowego - chyba że chcesz budować tradycyjnie. Lokalne lasy, takie jak dąb, świerk i modrzew, również nadają się na yakisugi. Do wykańczania drewna używaj wystarczająco suchych desek o grubości od 10 do 15 mm. Schnięcie może potrwać kilka tygodni. Jeśli planujesz drewniany taras, drewno modrzewiowe jest idealne do metody Yakisugi, ponieważ jest trwałe i wygląda wyjątkowo elegancko.

Możliwe zastosowania zwęglonego drewna

Drewno Yakisugi jest używane głównie na elewacje i wykończenia wnętrz. Jeśli używasz karbonizowanego materiału na zewnątrz, nie musisz go traktować - jest dobrze chroniony przez wykończenie drewna. Możesz użyć drewna yakisugi do budowy nie tylko drewnianych elewacji, ale także podwyższonych łóżek czy ogrodzenia. Materiał nadaje się również jako okładzina na balkon lub jako poręcz na schody do ogrodu.
We wnętrzu - np. w meblach - drewno zdecydowanie potrzebuje warstwy ochronnej. To nie chroni drewna, ale Ciebie i Twoich mebli. Po zwęgleniu warstwa sadzy może zetrzeć się ze ścian i odzieży. Dlatego wskazane jest nałożenie warstwy ochronnej z żywicy syntetycznej.
W jego japońskiej ojczyźnie drewno yakisugi jest często używane jako okładzina ścienna w połączeniu z białym stiukiem. Daje to szczególny kontrast ze względu na czarny kolor.

Drewno Yakisugi nadaje się szczególnie do użytku na zewnątrz, ponieważ dzięki wykończeniu drewna jest odporne na warunki atmosferyczne. 

Zdjęcie: iStock / Tomas Ragina

Zalety i wady drewna yakisugi

W Japonii drewno jest zwęglone nie tylko ze względu na swój wyjątkowy wygląd. Yakisugi poprawia również właściwości materiału. Dzięki uszlachetnieniu drewno jest mniej przepuszczalne dla wody i bardziej odporne na ogień. Nawet zgnilizna, owady, pleśń i wietrzenie mają niewielkie szanse na uszkodzenie materiału. Jest to możliwe, ponieważ komórki w drewnie kondensują podczas procesu Yakisugi, dzięki czemu jest trwalsze i mocniejsze niż drewno niepoddane obróbce. Z tego powodu można całkowicie zrezygnować z chemicznych środków do konserwacji drewna, co sprawia, że ​​sposób wykończenia jest zrównoważony.
Ponadto drewno yakisugi wymaga niewielkiej konserwacji. Materiał z reguły nie wymaga ponownego olejowania. Jeśli jednak chcesz zachować kolor drewna przez dłuższy czas, będziesz musiał co jakiś czas go pielęgnować. Konstrukcje drewniane szczotkowane i bejcowane należy olejować lub bejcować co cztery lata. Surowe drewno można czyścić roztworem octu i wody.
Zwęglenie podkreśla strukturę słojów i włókien drewna, dzięki czemu uzyskujemy specjalną możliwość projektowania elewacji i mebli. Wygląda ponadczasowo i naturalnie.
Jednak wadą wykończenia drewna jest to, że warstwa sadzy może się ścierać. W przypadku elewacji nie odgrywa to większej roli. Jeśli jednak użyjesz drewna Yakisugi w pomieszczeniach, materiał szybko pozostawi czarne plamy na ścianach i ubraniach. Dlatego konieczne jest pokrycie warstwy sadzy warstwą żywicy syntetycznej.

Być może zainteresuje Cię również Budynek z drewna Ochrona drewna na zewnątrz: Możliwości w skrócie Budynek z lakierem do drewna z oleju lnianego jako ochrona drewna: Co należy wziąć pod uwagę Budynek z twardym olejem woskowym do drewna: Naturalna ochrona drewna

Ile kosztuje drewno yakisugi?

Masz do wyboru samodzielne zwęglenie drewna lub zakup przetworzonego drewna Yakisugi od specjalistycznej firmy. W Japonii uszlachetnione w ten sposób drewno uważane jest za tani materiał budowlany. W tym kraju istnieje karbonizowane, nieprzetworzone drewno do użytku na zewnątrz od około 90 euro za metr kwadratowy. Są to jednak głównie lokalne gatunki drewna takie jak świerk, modrzew czy sosna. Drewno Yakisugi jest znacznie droższe niż zwykłe drewniane deski ze względu na specjalną metodę wykończenia.
Ceny drewna specjalnego zależą od różnych czynników – np. wymiarów, rodzaju zwęglenia, obróbki i obróbki. Zazwyczaj ceny drewna yakisugi są dostępne tylko na życzenie różnych sprzedawców. Jeśli masz czas i możliwości, wyjdziesz taniej, jeśli sam uszlachetniasz drewno metodą Yakisugi.

Trend w Niemczech?

Na Zachodzie, a zwłaszcza w Niemczech, Yakisugi lub Shou Sugi Ban nie są jeszcze zbyt rozpowszechnione. W tym kraju sposób wykończenia oferowany jest przez producentów drewna i wykonawców elewacji dopiero od kilku lat. Jednak zapotrzebowanie na tak przetworzone drewno wciąż rośnie. To właśnie prosty proces i wyjątkowy wygląd drewna sprawiają, że Yakisugi jest bardziej popularne w Europie. Coraz więcej producentów buduje własne systemy płomieniowe, aby sprostać zapotrzebowaniu. Tworzy to również ustandaryzowany proces zapewniający stałą jakość.
Tylko nieliczni producenci stosują japońskie drewno cedrowe. Zamiast tego wykorzystują rodzime drzewa, takie jak daglezja europejska, modrzew czy świerk nordycki. Oznacza to, że produkują w sposób bardziej zrównoważony, ponieważ nie muszą sprowadzać drewna z Japonii. Niemniej jednak są też firmy w Niemczech, które oferują prawdziwe drewno Yakisugi z Japonii.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here