Utrzymuj i rozmnażaj ziele zebry”,

Ziele zebry należy do rodziny Commelinaceae i pochodzi z lasów tropikalnych i subtropikalnych Ameryki Środkowej i Południowej. Pędy rosną pełzając i mogą mieć do 50 centymetrów długości, dlatego ziele zebry rośnie również jako solidna roślina okrywowa w parkach lub ogrodach w swojej ojczyźnie. Jeśli masz ogród zimowy z rabatami naziemnymi, możesz go również dobrze posadzić z zielem zebry jako łatwą w pielęgnacji rośliną okrywową.
Rośliny należą do rodzaju Tradeskantia, który obejmuje wiele innych roślin domowych, w tym popularne jako byliny w ogrodzie trójmasztowe kwiaty, które kwitną z efektownymi, trójczęściowymi kwiatami w kolorze białym, niebieskim lub różowym. Ziele zebry też to robi - ale przede wszystkim powstrzymuje się od białawych do jasnoróżowych kwiatów i woli flirtować z efektownymi liśćmi. Kiedy kwitnie ziele zebry, kwiaty pojawiają się w kątach liści, a nastrój nie ma szczególnego czasu na kwitnienie. Jako owoc ziele zebry tworzy małe kapsułki.
Liście są szpiczasto-owalne i ciemnozielone na górnej stronie z dwoma szerokimi, srebrno-białymi podłużnymi paskami, którym rośliny zawdzięczają swoją nazwę. Spód liści ma kolor ciemnoczerwony. Może być jeszcze bardziej rzucająca się w oczy: odmiana ‘Quadricolor ’ ma szczególnie piękne i intensywnie rysowane liście w kolorze różowoczerwonym, zielonym, kremowym i srebrnym. Odmiana ‘Purpusii ‘ ma dość duże, brązowoczerwone do jasnoróżowych liście, ale bez typowych pasków.
 

Ziele zebry jest szczególnie widoczne ze względu na intensywnie rysowane liście.

Zdjęcie: IStock / bea8476

Jakiej lokalizacji potrzebuje ziele zebry?

Rośliny uwielbiają to jasne, przewiewne i przyjemne i ciepłe z dobrymi 20 stopniami Celsjusza, ale bez palącego słońca. Zimą może być trochę chłodniej dla roślin domowych, ale nie poniżej 10 do 12 stopni Celsjusza, rośliny tropikalne tego nie tolerują. Latem ziele zebry można wykorzystać w zacisznym miejscu do zaprojektowania tarasu, wykorzystać jako kwiat na balkonie lub wnieść do ogrodu – w końcu świeże powietrze jest dobre dla każdego. Jednak rośliny doniczkowe nie są przyzwyczajone do słońca ani jego światła UV i mają stosunkowo cienką tkankę liścia. Dlatego powinny początkowo przebywać na zewnątrz tylko w pochmurne dni, aż po dwóch lub trzech dniach będą odpowiednie do przebywania na świeżym powietrzu i wzmocnią tkaninę zamykającą. Dotyczy to również ziela zebry, nawet jeśli znajduje się w dość zacienionym miejscu na balkonie bez palącego słońca. 

Jakiego podłoża potrzebuje ziele zebry?

W tropikach rośliny uwielbiają glebę gliniastą z bogatą w próchnicę, pożywną glebą i dużą ilością wody latem. Ziele zebry nie jest więc zbyt wybredne jeśli chodzi o podłoże, wystarczy użyć dostępnej w handlu ziemi z roślin domowych lub doniczkowej, która jest bardzo zbliżona do gleby tropikalnej. Używaj jednak wysokiej jakości podłoża, ponieważ rośliny domowe generalnie czerpią z tego korzyści przez lata – aż do przesadzenia. Z tanią ziemią często można wnieść do mieszkania komary, które potem brzęczą wokół doniczek jako irytujące małe muchy, ale można je zwalczać grubą warstwą piasku na ziemi. Zebra trawa rośnie również łatwo w keramzycie lub innych granulkach roślinnych.

Z biegiem czasu pęd ziela zebry łysieje. Możesz jednak po prostu rozmnażać roślinę doniczkową za pomocą sadzonek.

Zdjęcie: IStock / draganab

Jakiej opieki potrzebuje roślina doniczkowa?

Jako roślina tropikalna ziele zebry uwielbia równomierną wilgotność gleby, a także wyższą wilgotność, a także jako roślina doniczkowa. Oczywiście nie można zmienić wilgotności w mieszkaniu, ale można to zasymulować spryskując liście odwapnioną wodą. Oczywiście nie musi być na co dzień uparty, wystarczy od czasu do czasu podmuch z atomizera. Równomierne nawilżenie gleby nie stanowi oczywiście problemu dzięki regularnemu podlewaniu, wystarczy upewnić się, że nie dochodzi do nasiąkania wodą, a przede wszystkim, aby woda nie pozostała w donicy. To szybko prowadzi do zgnilizny. Jeśli ziele zebry zimą jest chłodniejsze, należy również mniej podlewać - tylko wtedy, gdy powierzchnia wyschnie na powierzchni.
W razie potrzeby przesadzaj rośliny na wiosnę, gdy tylko kula glebowa zostanie całkowicie ukorzeniona. Nowa doniczka powinna być nie więcej niż o dwa rozmiary większa.

Jak nawozić ziele zebry?

Co tydzień w okresie wegetacji od końca marca do około początku września mieszać rośliny doniczkowe z płynnym nawozem kwiatowym do wody do nawadniania. Zimą nawozisz tylko co cztery tygodnie.
 

Które szkodniki atakują ziele zebry??

Szkodniki roślin prawie nie przeszkadzają zielu zebry, czasami mszyce opadają na rośliny i ssą miękkie końcówki pędów. Liście są również atakowane. W większości przypadków szkodniki można po prostu spłukać, w przeciwnym razie pomogą spraye z roślin doniczkowych. Ziele zebry jest zauważalne z brązowymi końcówkami liści, jeśli jest niewłaściwie pielęgnowane. Zwykle lokalizacja jest niewłaściwa, a rośliny są albo zbyt suche, albo zbyt mokre.  

Możesz być także zainteresowany Wiedza o roślinach Monstera: Trendsetter wśród roślin domowych Wiedza o roślinach Właściwa pielęgnacja elementów w pomieszczeniach Pielęgnacja ogrodu Dipladenia: Tak działa pielęgnacja

Jak można rozmnażać ziele zebry??

Mimo, że rośliny nie są absolutnie wrednymi divami, nadal mają niewielką wadę - ich długie pędy po pewnym czasie są łyse, zwłaszcza jeśli lokalizacja nie odpowiada im w stu procentach, a rośliny są bardzo suche. Poprzez przycinanie można skłonić rośliny do ponownego kiełkowania, a następnie ponownego wzrostu gęstości, ale w pewnym momencie pędy wyglądają na przerzedzone. Na szczęście ziele zebry bardzo łatwo się rozmnaża i dzięki temu zastępuje - sadzonkami lub zapadaniem w glebę, przy czym rozmnażanie z sadzonkami jest wygodniejszą metodą. Wystarczy odciąć kawałki pędów o długości od 10 do 15 centymetrów i pozwolić im ukorzenić się w szklance wody. Oczywiście możesz również użyć małych doniczek z ziemią doniczkową, ale po co się męczyć, gdy rośliny dobrze ukorzeniają się w szklance wody?. Po przesadzeniu ukorzenione sadzonki bardzo szybko wyrastają na silne młode rośliny o bujnych, liściastych pędach.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here