Dziesięć orzeczeń sądowych w sprawie skrzynek pocztowych”,

Nawet brakujący klucz do skrzynki pocztowej nie uniemożliwia właścicielowi mieszkania monitorowania swojej skrzynki odbiorczej. Pewien młody mężczyzna twierdził, że jego żona wyszła z mieszkania podczas kłótni i zabrała ze sobą klucz. Dostęp miał ponownie dopiero jedenaście dni później - i w tym czasie przeoczył ważne pismo urzędowe wyznaczające termin. Wyższy Sąd Okręgowy w Hamm (sygn. akt 4 Ws 103/16) zwrócił uwagę mężczyźnie, że powinien był zadbać o swoją pocztę znacznie wcześniej.

Każdy powinien regularnie sprawdzać swoje skrzynki pocztowe i odbierać pocztę. Czasami może być coś ważnego.

Zdjęcie: fotolia / Anna Popowa

4. Lokalizacja skrzynki pocztowej nie jest powodem obniżki czynszu

Najemca nie może dowiedzieć się, czy skrzynka pocztowa w apartamentowcu znajduje się w budynku, czy na zewnątrz. To zależy od właściciela. Sąd Rejonowy we Frankfurcie nad Odrą (sygn. akt 6a S 126/09) odmówił najemcy żądanej obniżki czynszu, ponieważ w korytarzu znajdowały się tylko skrzynki na listy. Wynajmujący co do zasady musi umożliwić prawidłowe dostarczanie poczty, ale to również działa z oferowanym rozwiązaniem.

5. Standardowe gniazdo skrzynki pocztowej

I odwrotnie, wnęka na skrzynki na listy w wynajmowanym mieszkaniu musi być zgodna z normami DIN. Jeśli tak nie jest, możliwa jest miesięczna obniżka czynszu. W berlińskim kompleksie mieszkaniowym szczelina miała tylko 18 x 3 centymetry, chociaż przepisy DIN określały szerokość 32,5 centymetra. Sąd Rejonowy Charlottenburg (sygn. akt 27 C 262/00) uznał, że to rozwiązanie nie spełnia dzisiejszych wymagań. Właściciel musiał wprowadzać ulepszenia, jeśli nie chciał ryzykować trwałej redukcji.

6. Minimalny rozmiar skrzynki pocztowej

Kolejnym ważnym kryterium dla skrzynki na listy jest zdaniem Sądu Rejonowego we Frankfurcie nad Menem (sygn. akt 33 C 3463/15), że koperty w formacie DIN-A-4 można wrzucać w całości i nie muszą wystawać ani być zgięty. Najemca widział stan skrzynki pocztowej przed podpisaniem umowy i nie interweniował. Ale biorąc pod uwagę niewielką wagę tego pytania przy wynajmie mieszkania, sąd mu to wybaczył.

7th. Każdy najemca odpowiada za swoją skrzynkę pocztową

Jeśli najemca przez dłuższy czas nie robi nic z niedziałającą skrzynką pocztową, jest osobiście odpowiedzialny za nieudane dostarczenie poczty. Jedna zainteresowana osoba nie skarżyła się na brak klapki przez około rok. Ale kiedy właściciel wysłał mu wniosek o podwyżkę czynszu, nagle odniósł się do wadliwej skrzynki pocztowej i stwierdził, że list do niego nie dotarł. Sąd Rejonowy Berlin-Wedding (sygn. akt 18 C 380/15) nie przyjął tych przeprosin. Najemca nie mógł porozmawiać z brakującym włazem.

Jeśli skrzynka pocztowa nie działa przez dłuższy czas, to najemca, a nie wynajmujący, ponosi odpowiedzialność za nieudane doręczenia poczty.

Zdjęcie: iStock / JanWillemKunnen

ósmy. Opuszczona skrzynka pocztowa

W przypadku skrzynki pocztowej niezbędne jest, aby było na niej zapisane nazwisko mieszkańca. Jeśli tak nie jest, można to uznać za zawinione zachowanie, a za konsekwencje odpowiada osoba zainteresowana. Mężczyzna w Hesji miał tylko nazwę firmy na skrzynce pocztowej przy bramie wejściowej wjazdu na dziedziniec, ale nie własne nazwisko. To nie wystarczyło Krajowemu Sądowi Socjalnemu w Hesji (sygn. akt L 6 SO 78/07), nie przyjął tego usprawiedliwienia dla niedotrzymania terminu.

9. Klawisze skrzynki pocztowej

Klucze do skrzynek pocztowych często nie są tak stabilne jak klucze do domu lub mieszkania. Klucz urwał najemcy w Halle, po czym właściciel poprosił o zwrot kosztów wymiany zamka. Sąd Rejonowy w Halle (sygn. akt 93 C 4044/08) nie zgodził się na to roszczenie o odszkodowanie. Może to być również kwestia zmęczenia materiału, za które najemca nie ponosi odpowiedzialności. Przynajmniej trzeba to tak postrzegać, gdy ma się wątpliwości.

10. Skrzynka na listy musi znajdować się w zasięgu najemcy

Jeśli właściciel nie zapewni sprawnej skrzynki pocztowej, najemca może sobie pomóc. Przy wjeździe pod bramę znajdowała się skrzynka na listy, ale z jednej strony była zbyt daleko dla najemcy o znacznym stopniu niepełnosprawności, a z drugiej nie była dobrze zabezpieczona przed warunkami atmosferycznymi i wilgocią. Osoba zainteresowana dołączyła do domu własną skrzynkę pocztową, którą Sąd Rejonowy w Kleve (sygn. akt 35 C 110/15) określił jako właściwy. Kolejnym argumentem było to, że skrzynka pocztowa była od czasu do czasu zarośnięta roślinami.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here