Izolacja celulozowa: koszty, zalety i wady na pierwszy rzut oka ”,

Izolacja celulozowa jako płyty izolacyjne i do izolacji wdmuchiwanej

Izolacja celulozowa jest dostępna jako solidne płyty izolacyjne, ale równie często jako luźne płatki do izolacji wdmuchiwanej. W przypadku izolacji wdmuchiwanej, luźne płatki celulozy są wdmuchiwane do ubytków w murze lub konstrukcji dachu za pomocą ogromnej dmuchawy. 

Jakie są korzyści i koszty izolacji wtryskowej na metr kwadratowy?

W przypadku wnęki o szerokości co najmniej trzech i pół centymetra można zastosować izolację wdmuchiwaną z izolacją celulozową. Izolacja odbywa się bez zmian konstrukcyjnych. Izolacja termiczna płatkami celulozowymi jest wydajna, niedroga i możliwa również retrospektywnie w starych budynkach, ale trudno ją wykonać samodzielnie. Koszt np. wdmuchiwanej izolacji sypkimi płatkami celulozy na dach wynosi od 20 do 60 euro za metr kwadratowy.

Ile kosztuje izolacja celulozowa?

W porównaniu z innymi materiałami izolacyjnymi koszty izolacji celulozowej są znacznie niższe i oczywiście zależą od grubości izolacji. Z grubsza można spodziewać się kosztów od 10 do 20 euro za metr kwadratowy. Celuloza jest tańsza niż inne naturalne materiały izolacyjne i dlatego jest bardzo popularna.

Jakie właściwości ma izolacja celulozowa?

Przy średniej wartości U wynoszącej 0,040 wata na metr kwadratowy i Kelvina, izolacja celulozowa jest dobra, ale nie najwyższej klasy. Aby osiągnąć wartość 0,24 wata na metr kwadratowy i Kelvina wymaganą przez rozporządzenie o oszczędzaniu energii z celulozowym materiałem izolacyjnym, izolacja musi mieć dobrą grubość 16 centymetrów.

Nakładać grubą warstwą, jest popularna w przypadku izolacji celulozowej, dzięki czemu wydajność izolacji jest wystarczająca.

Fot. iStock / joannatkaczuk

Makulatura zapewnia dobrą ochronę termiczną

Ciepło zimą, przyjemnie chłodno latem: Wiele materiałów izolacyjnych jest dobrymi buforami ciepła, więc latem budynek nie nagrzewa się nagle, a jedynie powoli i wolniej się schładza zimą. To, jak dobrze izolacja termiczna może to zrobić, zależy między innymi od jej zdolności akumulacji ciepła, a tym samym również od gęstości. I jest izolacja celulozowa o wartości około 2.000 dżuli na kilogram i Kelvin to zaleta. Jednak duże zagęszczenie może być również wadą przy renowacji starych budynków, ponieważ nie wszystkie stare więźby dachowe mogą wytrzymać takie obciążenie.

Palność izolacji celulozowej

Papier się pali. Doświadczenie pokazało, że jest bardzo dobry. Aby celuloza została zatwierdzona jako materiał izolacyjny, należy znacznie utrudnić jej zapłon. Jeśli ściśniesz mokre skrawki papieru razem, wysuszysz je, a następnie podpalisz bryłę, zauważysz, że nie od razu staje w płomieniach jak papier, ale powoli żarzy się sama do siebie. Palność już się zmniejszyła. Jeśli mokra masa papiernicza lub włókna celulozowe są mieszane z dodatkami chemicznymi, takimi jak boran lub dodatki mineralne, materiał jest uważany za normalnie łatwopalny i dlatego może być stosowany jako materiał budowlany.

Kup teraz izolację celulozową jako wypełnienie podłóg w Amazon.

Zdjęcie: Latzel Dämmstoffe

Czy można formować celulozę??

Izolacja celulozowa jest otwarta na dyfuzję i może pochłaniać wilgoć, ale także uwalniać ją ponownie w kontrolowany sposób. Jako materiał organiczny, celulozowy materiał izolacyjny może teoretycznie spleśnieć, czemu zapobiegają dodatki do ochrony przeciwpożarowej jako efekt uboczny. Z tego powodu myszy i owady również unikają materiałów izolacyjnych z celulozy. Wada materiałów ogniochronnych: nie odparowują, ale zazwyczaj uniemożliwiają późniejsze kompostowanie materiału izolacyjnego. 

Dobra izolacja akustyczna dzięki izolacji celulozowej

Nie masz ochoty na odgłosy sąsiadów lub ulicy? Izolacja akustyczna niekoniecznie jest pierwszą rzeczą, o której myślisz, jeśli chodzi o izolację termiczną. W szczególności izolacja celulozowa wyprzedza konkurencję w dziedzinie izolacji akustycznej ze względu na swoją łuszczącą się, obszerną strukturę i dlatego jest często stosowana do izolacji wnętrz. 

Do czego służy izolacja celulozowa??

Materiał izolacyjny jest wszechstronny. Niezależnie od tego, czy chodzi o izolację między krokwiami do izolacji dachu, izolację wewnętrzną ścian lub izolację masową w podłodze - wszędzie tam, gdzie nie ma wody. Dlatego izolacja żyły nie jest możliwa. Celuloza nadaje się tylko do izolacji elewacji w budynkach o konstrukcji szkieletowej drewnianej. Materiały izolacyjne z celulozy są również dostępne jako włóknina do izolacji od dźwięków uderzeniowych. Efekt izolacyjny jest wtedy niski, ale nie jest również konieczny między podłogami.

Może Cię również zainteresować: Wiedza budowlana na temat zespolonego systemu ociepleń (ETICS): Wskazówki i koszty użytkowania Prezentacja wiedzy budowlanej Na ryc Bauwissen Reklama Izolacja konopna: naturalna alternatywa izolacji Przedstawione przez

Przegląd zalet i wad celulozowych materiałów izolacyjnych

Zalety izolacji celulozowej

 • Izolacja składa się z surowców odnawialnych.
 • Produkcja zużywa znacznie mniej energii niż inne materiały izolacyjne.
 • Płyty izolacyjne można samodzielnie przyciąć na wymiar i przykleić odpowiednim klejem. W przypadku izolacji dachu panele izolacyjne są po prostu mocowane między krokwiami.
 • Jeśli chodzi o izolację termiczną, nie ma szczelin ani mostków termicznych.
 • Materiały izolacyjne są otwarte na dyfuzję i sprzyjają przyjemnemu klimatowi w pomieszczeniu.
 • Ocieplone budynki nagrzewają się wolniej latem i nie wychładzają się tak szybko zimą.
 • Izolacja celulozowa jest odporna na pleśń.
 • Celuloza ma dobre właściwości dźwiękochłonne.

Wady izolacji celulozowej

 • Pod względem ochrony przeciwpożarowej celuloza pozostaje w tyle za wełną kamienną.
 • Izolacja celulozowa nie powinna zamoczyć się i nie nadaje się do izolacji rdzenia domu.
 • Wdmuchiwanie płatków celulozy może być wykonane tylko przez specjalistyczną firmę, może powstać drobny pył.
 • Podczas izolowania materiałem sypkim nieostrożność może pozostawić puste przestrzenie.
 • Dość duża waga materiału izolacyjnego może być problematyczna przy renowacji starych budynków.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here