Mieszaj i przetwarzaj farbę dwuskładnikową”,

Mieszaj i przetwarzaj farbę dwuskładnikową (farba 2K)

Farba 2K lub farba dwuskładnikowa służy głównie do malowania mocno obciążonych i obciążonych powierzchni. Po wyschnięciu farba tworzy szczególnie twardą i odporną powierzchnię. Do różnych podłoży, takich jak drewno, metal, kamień, beton czy tworzywa sztuczne nadają się farby 2K, które znajdują zastosowanie m.in. do malowania mebli, uszczelniania parkietów i podłóg drewnianych czy malowania maszyn, pojazdów, bram garażowych i halowych, schodów stosowane są balustrady i ogrodzenia.

Podobnie jak gotowe do użycia farby jednoskładnikowe, farby 2K również składają się ze spoiw i rozpuszczalników. Farby wodorozcieńczalne zawierają albo samą wodę jako rozpuszczalnik, albo niewielką ilość innych rozpuszczalników. W przypadku farby 2K, spoiw, rozpuszczalników, wypełniaczy i ewentualnie. Pigmenty barwne stanowią pierwszy składnik, tzw. farbę bazową. Drugim składnikiem jest utwardzacz. Zapewnia prawidłowe utwardzenie lakieru 2K po nałożeniu i tworzenie solidnej, twardej warstwy na lakierowanej powierzchni.

Farba dwuskładnikowa: wytrzymała i trwała

Utwardzacz można dodać do lakieru bazowego tylko na krótko przed obróbką, ponieważ rozpoczętego procesu (reakcja obu składników ze sobą) nie można już zatrzymać ani odwrócić. Jeżeli gotowa farba 2K nie zostanie przetworzona zgodnie z przeznaczeniem, traci lepkość w pojemniku, twardnieje i staje się bezużyteczna do malowania.

W przypadku niektórych farb 2K jako trzeci składnik należy dodać rozcieńczalnik, który dodatkowo upłynnia farbę, dzięki czemu uzyskuje się niską lepkość (lepkość) wymaganą do przetwarzania.

Ponieważ farba 2K musi być odpowiednio wymieszana, a następnie szybko zużyta, praca z nią jest nieco bardziej wymagająca niż z farbą 1K. Wykwalifikowani majsterkowicze, którzy mają już niewielkie doświadczenie w malowaniu, mogą jednak również pracować z farbami dwuskładnikowymi, a tym samym osiągnąć piękne i trwałe rezultaty. Każdy, kto się nie odważy, nie lubi malować lub musi być po bezpiecznej stronie prac malarskich, może zatrudnić firmę rzemieślniczą (malarz i lakiernik).

W razie potrzeby możesz również skorzystać z naszej bezpłatnej usługi wyceny, aby znaleźć wyspecjalizowane firmy w Twojej okolicy i porównać ich ceny za pracę do wykonania w czasie wolnym. Nie ponosisz z tego tytułu żadnych zobowiązań – sam decydujesz, czy rzeczywiście chcesz skorzystać z jednej z ofert, czy nie.

Lakier 2K tworzy odporną warstwę lakieru i dlatego dobrze nadaje się do szczególnie obciążonych powierzchni © denisproduction.com, akcje.cegła suszona na słońcu.chodź do 30% zapisać

Malowanie, tynkowanie, tapetowanie
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych malarzy i tynkarzy, porównaj oferty i zaoszczędź.

Różnica między farbą 2K a farbą dwuwarstwową

Farba dwuskładnikowa i farba dwuwarstwowa są czasami mylone z powodu podobnych terminów. W rzeczywistości istnieją dwa różne systemy malowania. Podczas gdy dwa składniki miesza się ze sobą, tworząc jedną farbę z farbą 2K, istnieją dwie farby, podkład i lakier bezbarwny, które nakłada się jedna po drugiej. Lakier bazowy po wyschnięciu pokrywany jest lakierem bezbarwnym w celu ochrony przed działaniem czynników atmosferycznych i promieniowaniem UV.

W systemie dwuwarstwowym jedna farba 2K może być używana jako podkład, a druga jako lakier bezbarwny. Jak zawsze w przypadku malowania wielowarstwowego, bardzo ważne jest przestrzeganie określonych przez producenta czasów schnięcia i oczekiwania między etapami pracy. Często farbę nakłada się również w trzech warstwach, takich jak podkład, warstwa nawierzchniowa i bezbarwna lub podkładowa, pośrednia i nawierzchniowa. W systemach dwu- i trzywarstwowych można zastosować tę samą farbę 2K do wszystkich warstw lub inną farbę na każdą warstwę.

Obszary zastosowania farb 2K

Farby 2K są dostępne u wielu producentów i do wielu różnych zastosowań. Bazą (spoiwem) może być żywica epoksydowa, żywica alkidowa, poliuretan lub kombinacja żywicy poliuretanowej i akrylowej. Niektóre farby 2K można rozcieńczyć wodą, inne zawierają lotne rozpuszczalniki, takie jak terpentyna. Lakiery dwuskładnikowe są dostępne jako lakiery bezbarwne, kryjące lakiery kolorowe, lakiery efektowe, lakiery ochronne i specjalne, jak np. antykorozyjne, żaroodporne, samochodowe, łodziowe lub rynnowe, które również doskonale przylegają do cynku. W zależności od tego, jakiej farby 2K użyjesz, możesz malować farbę, wałkować, obrabiać szpachelką, nanosić natryskowo lub malować sprayem.

Wiele produktów jest wyjątkowo odpornych na wodę i chemikalia, takie jak kwasy i zasady. Skład, właściwości i przydatność farby 2K można przeczytać na opakowaniu lub w karcie technicznej. Ważne są z. B.:

  • płodność: podana wartość orientacji (np. B. Wydajność: 5-7 m² / l) pomaga obliczyć wymaganą ilość lakieru.
  • Czas kapania: Jest to okres czasu, w którym farba pozostaje zdatna do użytku po połączeniu dwóch składników.
  • Spójność dostaw w 20 ° C: jest to wskazanie lepkości lub lepkości farby. Jest to określone jako czas wygaśnięcia w "DINsec ". Im szybciej farba wypływa ze standardowego kubka przepływowego (miarki do pomiaru lepkości) w odpowiednim procesie, tym bardziej lepka, czyli bardziej lepka, jest farba.
  • Poziom połysku: Po wyschnięciu powierzchnia może wyglądać na wysoki połysk, połysk, półpołysk lub mat.
Farba dwuskładnikowa: wyjaśniono czas spływania i konsystencję

Prawidłową proporcję mieszania dla tego produktu znajdziesz również w informacji producenta - i musisz się jej dokładnie trzymać.

Prawidłowo wymieszaj farby 2K

Producenci wskazują prawidłowe proporcje mieszania dla każdej farby 2K. Zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami producenta dla używanej farby, ponieważ proporcje mieszania mogą być różne dla różnych produktów. Zwróć także szczególną uwagę na referencje i jednostki. Często proporcje mieszania odnoszą się do objętości, około 2:1 (lakier bazowy do utwardzacza). Jednak niektórzy producenci odnoszą się również do wagi w swoich instrukcjach mieszania.

Typowe proporcje mieszania to 10:1, 5:1, 3:1 i 2:1, czasem 1:1. Pierwsza, zwykle większa ilość to lakier bazowy, druga utwardzacz. Można to również łatwo przeliczyć na wagę: Potrzebujesz 200 g lakieru bazowego i 100 g utwardzacza, aby osiągnąć proporcję mieszania 2:1. Za pomocą rozcieńczalnika można rozcieńczyć farby, np. przed natryskiem.

Po zmierzeniu lub zważeniu dwóch składników można zmieszać farbę 2K. Masę dobrze mieszać przez co najmniej minutę, aby utwardzacz równomiernie rozprowadził się w lakierze bazowym. I mieszaj tylko tyle farby, ile możesz użyć w określonym czasie ściekania.

Lakier bazowy i utwardzacz należy zawsze łączyć w odpowiedniej proporcji, a następnie dobrze wymieszać © Dmitry Vereshchagin, stock.cegła suszona na słońcu.com

Jednak nigdy nie mieszaj utwardzacza z żadnym lakierem bazowym. Każdy lakier dwuskładnikowy to system, w skład którego wchodzi odpowiedni lakier bazowy oraz odpowiedni utwardzacz i ewentualnie przewidziany do tego celu rozcieńczalnik. Jeśli jest tylko lakier bazowy i utwardzacz, utwardzacz dodaje się do lakieru bazowego podczas mieszania. Jeśli w systemie jest rozcieńczalnik, jest on dodawany.

W przypadku puszek z aerozolem proces mieszania rozpoczyna się automatycznie w momencie otwarcia puszki z aerozolem, ponieważ otwiera się również warstwa oddzielająca po wewnętrznej stronie pomiędzy farbą bazową a utwardzaczem. W ten sposób oba składniki łączą się, a następnie można je dokładnie wymieszać, potrząsając puszką z aerozolem.

Farbę dwuskładnikową można również natryskiwać

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here