Finansowanie pomostowe: jak postępować ”,

Powodów do finansowania pomostowego przy budowie domu jest wiele – często powierzchnia mieszkalna po prostu już nie wystarcza, więc przeprowadzka do większej nieruchomości jest konieczna.

Zdjęcie: iStock / Dziekan Mitchell

Jak działa pożyczka pomostowa??

„Sprzedając nieruchomość i kupując nową, zwykle nie ma możliwości obejścia finansowania pomostowego”, mówi kierownik okręgu LBS Antje Hilke. „Kasa oszczędnościowa lub bank zarejestrują opłatę gruntową pod nowy dom i udzielą kredytu do czasu, gdy będzie dostępna cena sprzedaży za poprzednią nieruchomość."
Aby solidnie zaplanować kredyt pomostowy, trzeba wiedzieć, ile warta jest stara nieruchomość. Powiedzmy, że sprzedaż prawie na pewno przyniesie 120.000 euro, pożyczka tymczasowa w tej kwocie jest możliwa - chyba że trzeba odliczyć pozostałe długi. Przy zakupie domu oprocentowanie tego finansowania nieruchomości zależy od aktualnej sytuacji rynkowej i podobnie jak te podlega ciągłym wahaniom. Ekspert dodaje: „Teoretycznie można też otrzymać stałe oprocentowanie zamiast zmiennego, ale tylko wtedy, gdy wyrazisz zgodę na konkretny termin kredytu pomostowego. „Aby to zrobić, musiałoby być jednak jasne, kiedy będą dostępne pieniądze ze sprzedaży.
Zawsze, gdy nowy dom jest droższy od starego, potrzebne jest również klasyczne finansowanie ceny zakupu na finansowanie pomostowe. „Dostajesz do tego świetne warunki” – podkreśla Antje Hilke. Ponieważ kredyt pomostowy jest częścią kapitału własnego. Poprawia to zależność między kwotą kredytu a wartością kredytu hipotecznego, a tym samym oprocentowaniem.

Przykład: finansowanie pomostowe z kredytem mieszkaniowym i umową oszczędnościową

Rodzina Kämmlein chciałaby wrócić do miasta z domu jednorodzinnego na wsi. Pośrednik zapewnia nas, że kupiec zostanie znaleziony najpóźniej za sześć miesięcy. Około 120.000 do 130.Eksperci szacują, że małe grzebienie dostaną za to tysiące euro. Ale para jest ostrożna. Z pomocą doradcy LBS buduje finansowanie tak, aby 100.Tysiące euro ze sprzedaży wystarczy, aby raty były w porządku. Obaj polegają na umowie kredytu mieszkaniowego i oszczędnościowej. 
W szczególności oznacza to: za kapitał 300, który jest nadal wymagany.000 euro zaciągają kredyt na prefinansowanie. Jednak nie wykupują tego, płacą tylko odsetki. Jednocześnie zawierają umowę kredytu mieszkaniowego i oszczędnościowego na tę samą kwotę i ją oszczędzają. Ponieważ po roku kapitał ze sprzedaży również wpływa do umowy kredytu w towarzystwie budowlanym, czas do spłaty znacznie się skraca. Po nieco ponad sześciu latach umowa kredytu mieszkaniowego i oszczędnościowego jest gotowa do rozdysponowania i para może całkowicie zastąpić kredyt na prefinansowanie. Następnie spłacane jest tylko finansowanie końcowe – w tym przypadku pożyczka z kasy oszczędnościowo-budowlanej. Najlepsze w tym: dzięki tej konstrukcji stawka jest stała w długim okresie - od pierwszego do ostatniego miesiąca. I bez względu na to, jak stopy procentowe wzrosną w ciągu najbliższych kilku lat, małe grzebienie nie przejmują się tym. 

Aby finansowanie pomostowe i zakup domu zadziałały, faza przejściowa powinna być dokładnie zaplanowana i obliczona.

Zdjęcie: iStock / wutwhanfoto

Każdy przypadek jest indywidualny, ale każdy jest do rozwiązania. Dzięki finansowaniu pomostowemu możesz wypełnić lukę między wymaganiami kapitałowymi a okresem pomostowym. Gdy tylko kapitał jest dostępny, jest on spłacany - nie ma kary za wcześniejszą spłatę, a okres pomostowy pozostaje bez umorzenia. Płacisz tylko odsetki. Możliwe jest również wyliczenie finansowania tak, aby wpływy ze sprzedaży były przeznaczone na specjalne spłaty lub, jak w powyższym przykładzie, wpłacane na trwającą umowę kredytu spółdzielczego.

Ważny

Podobnie jak architekt, również doradca finansowy powinien jak najwcześniej zaangażować się w planowanie. Następnie można wziąć pod uwagę wszystkie aspekty, a istniejące moduły (takie jak kredyt Riester) można włączyć do finansowania pomostowego. 

Co dzieje się z kredytem, ​​gdy sprzedajesz dom?

Czasem zdarza się, że nieruchomość trzeba sprzedać, mimo że finansowanie domu wciąż trwa. Jeśli umowa została podpisana dziesięć lat temu, zazwyczaj można ją rozwiązać bezpłatnie. W przeciwnym razie wypowiedzenie jest możliwe, ale bank musi zapłacić karę przedpłaty za utracone odsetki. W zależności od pozostałego okresu i pozostałego zadłużenia opłata może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy euro. Korzystne jest, jeśli przy zawieraniu umowy zostały wynegocjowane specjalne uprawnienia do spłaty. Przy obliczaniu opłaty za przelew bank uwzględnia uzgodnioną spłatę specjalną. Oznacza to, że kara za wcześniejszą spłatę jest co najmniej nieco niższa.

Jak możesz uniknąć kary za przedpłatę??

Istnieją trzy sposoby na ominięcie kary za przedpłatę:
1. Zapewnij zastępcze zabezpieczenia
Jeśli Twoi rodzice lub dziadkowie mają wolną nieruchomość, może to stanowić zabezpieczenie pożyczki w przyszłości. Warunkiem jest, aby nieruchomość ta miała wartość identyczną lub wyższą niż nieruchomość, dla której pierwotnie zawarto hipotekę. I oczywiście właściciele muszą się zgodzić.
2. wziąć pożyczkę
Jeśli sprzedasz nieruchomość i zamiast tego kupisz nową nieruchomość, która jest co najmniej tak samo wartościowa, możesz mieć możliwość zaciągnięcia ze sobą istniejącego kredytu. Oba warianty działają tylko wtedy, gdy papiery wartościowe są równoważne.
3. Kupujący przejmuje starą umowę kredytową
Kupujący zawiera umowę zamiast sprzedającego. Ta opcja jest rzadko stosowana w praktyce, ale może stać się ważniejsza, jeśli stopy procentowe ponownie będą znacznie wyższe niż obecnie. Umowa pożyczki sprzedającego może być wtedy bardzo atrakcyjna dla kupującego.

Możesz być również zainteresowany Know-how w zakresie nieruchomości Sprzedaż domu bez pośrednika: zalety, wady i wskazówki Reklama know-how w zakresie nieruchomości Jak sprzedać swój dom po najwyższej cenie we współpracy z Know-how w zakresie nieruchomości Zamiana nieruchomości: przydatna czy nie?

Ile kosztuje finansowanie pomostowe??

Drugi kupujący musi zapłacić odsetki, ale nie ponosi odpowiedzialności za spłatę pożyczki. Gdy tylko przychody ze sprzedaży są dostępne, zwracają kwotę za jednym zamachem. „Kupując dom, kredyt pomostowy prawie zawsze ma krótki okres kilku miesięcy lub lat. Utrzymuje to koszty w rozsądnych granicach ”wyjaśnia kasa mieszkaniowa i urzędnik finansowy. Pożyczka tymczasowa staje się jednak droga, jeśli pożyczkobiorca przez długi czas nie może znaleźć nabywcy - i prawdopodobnie musi utrzymywać pustą nieruchomość oprócz nowego domu.

Jak długo trwa pożyczka pomostowa?

Zależy to całkowicie od indywidualnego przypadku, ponieważ niektóre nieruchomości są trudniejsze do sprzedania niż inne. Może to – ale nie musi – wynikać z nierealistycznych oczekiwań cenowych. Dlatego warto profesjonalnie określić wartość rynkową nieruchomości. Ponadto sprzedający zmniejszają ryzyko, że będą musieli skorygować cenę, a wpływy nie wystarczą na całkowite zastąpienie kredytu pomostowego.
I odwrotnie, Antje Hilke zna również przypadki, w których stary dom szybko znika, a nowy nie jest nawet gotowy do wprowadzenia się: „Jeśli masz pod ręką bogatego potencjalnego kupca, może to być opcja natychmiastowej sprzedaży starej nieruchomości i np. inną nieruchomość Wynajmij chwilę, aż znajdziesz nową. „To skraca okres finansowania pomostowego lub nawet całkowicie go unika. 

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here