Izolacja międzykrokwiowa: w ten sposób prawidłowo izolujesz dach ”,

Jeśli chcesz mieszkać w przestrzeni mieszkalnej pod dachem przez cały rok, nie unikniesz dobrej izolacji dachu. Dodatkowo dach, obok elewacji, jest źródłem największych strat ciepła w domu. Średnio od 20 do 30 procent ciepła jest tracone przez dach w różnych domach. Ochrona termiczna jest opłacalna dla właściciela domu. Każdy, kto zainwestuje w tym momencie, szybko odzyska tę inwestycję dzięki lepszej wilgotności i dobremu klimatowi w pomieszczeniu.
Izolacja między krokwiami, jako kolejne rozwiązanie izolacji dachu, ma szereg zalet. Przy cenie zaledwie od 50 do 80 euro za metr kwadratowy jest to stosunkowo tania metoda izolacji dachu w porównaniu np. z izolacją nadkrokwiową. Koszty materiału są niskie, a ci, którzy zgodnie z instrukcjami zanurzają się w przygodę „izolacji dachu”, oszczędzają koszty rzemieślników. Ponieważ izolacja między krokwiami umożliwia zaangażowanemu majsterkowiczowi aktywność. Jeśli chcesz mieć absolutną pewność, wybierz podwójną izolację. Składa się ona zarówno z izolacji międzykrokwiowej, jak i nadkrokwiowej.
 

Jaki materiał izolacyjny jest do izolacji między krokwiami??

Istnieje duży wybór różnych materiałów do izolacji międzykrokwiowej. Tabela w naszym przewodniku zawiera wstępny przegląd różnych konwencjonalnych i ekologicznych materiałów izolacyjnych.

Materiały organiczne

Materiały nieorganiczne

konopie

Wełna szklana

Owcza wełna

EPS

Włókno kokosowe

Wełna mineralna

Włókno drzewne

celuloza

Te materiały do ​​izolacji międzykrokwiowej są zwykle dostarczane jako:
 

 • Mata izolacyjna
 • rola
 • Filc dociskowy
   

Każdy z tych kształtów pozwala na łatwe i precyzyjne cięcie materiałów. Ponadto materiały zawsze mają pewną elastyczność. Oznacza to, że idealnie pasują między krokwiami. Uwaga: Podczas korzystania z różnych materiałów należy wziąć pod uwagę ochronę przeciwpożarową. Za różne materiały przyznawane są nagrody za materiał niepalny.

Płyty izolacyjne są dostępne w różnych grubościach i wykonane z różnych materiałów.

Zdjęcie: isover

Co oznaczają wartości na materiałach izolacyjnych??

Materiały izolacyjne do izolacji termicznej są klasyfikowane według dwóch punktów: ich przewodności cieplnej i współczynnika przenikania ciepła. Przewodność cieplna oznacza prąd, który przepływa przez materiał izolacyjny, gdy występuje różnica temperatur. Współczynnik przenikania ciepła - zwany również oporem przenikania ciepła - wskazuje, ile ciepła przepuszcza materiał izolacyjny. Im mniejsza wartość dla obu punktów, tym lepszy efekt izolacyjny materiału izolacyjnego.

Co oznacza podwójna krokwi??

W celu spełnienia wymagań Rozporządzenia o Oszczędności Energii (EnEV) do izolacji między krokwiami zwykle wymagana jest warstwa izolacyjna o grubości co najmniej 20 do 24 cm. Tyle potrzeba, aby osiągnąć wymaganą wartość U 0,24 wata / (metr kwadratowy x kelwin). Jednak w starszych domach krokwie mają zazwyczaj tylko od 14 do 16 centymetrów grubości. Oznacza to, że maty izolacyjne o wymaganej, większej grubości nie będą pasować. Aby nadal instalować izolację między krokwiami zgodnie z EnEV, najpierw podwaja się krokwie. Istnieją dwa warianty:

 • Do istniejących krokwi przykręca się kantówkę o wymiarach 6 cm na 8 cm. To proste rozwiązanie, które można szybko i łatwo wdrożyć.
 • Po lewej i prawej stronie krokwi przymocowana jest deska o wymaganej głębokości. To musi być dokładnie dopasowane. To rozwiązanie jest znacznie bardziej złożone i nieco droższe niż pierwszy wariant dublowania krokwi.

Jednak EnEV ogranicza swoje wymagania w odniesieniu do starszych domów w Rozdziale 9 Załącznik 3. W starszych domach wymagania uważa się za spełnione, jeśli zainstalowano izolację o najwyższej możliwej grubości. W przypadku budynków zabytkowych obowiązują dalsze zwolnienia w zakresie izolacji dachów.
 

Materiały do ​​izolacji dachów w skrócie

 • Opcjonalnie: materiał do zdwojenia krokwi (krawędzi lub desek)
 • Opcjonalnie: paroprzepuszczalna membrana dachowa z wąskimi paskami
 • Maty izolacyjne
 • Taśma uszczelniająca
 • Taśma klejąca do folii paroizolacyjnej
 • Specjalny klej uszczelniający
 • folia paroizolacyjna otwarta na dyfuzję
 • Izolacja podkrokwiowa lub materiał na poziom instalacji
 • Płyta OSB lub płyta gipsowo-kartonowa do okładzin wewnętrznych
 • Elementarz
 • Podsadzkarz
 • Tapeta lub tynk
 • Opcjonalnie: kolor

Niektóre sklepy z narzędziami oferują gotowe pakiety do izolacji dachu.

Kup teraz membranę podkładową Parotec w Amazon.

Kup teraz uszczelnienie paroizolacyjne Isocell w Amazon.

Izolacja między krokwiami: krok po kroku

Dzięki poniższym instrukcjom krok po kroku możesz z powodzeniem samodzielnie zainstalować izolację między krokwiami.
1. Zdejmij wykończenie wnętrza

Najpierw usuwa się całą wyściółkę wnętrza. Następnie podejmuje się decyzję, czy konieczne jest podwojenie krokwi.


2. Oblicz i pozyskaj wymagania materiałowe

Zachowaj paragony za zakupioną wełnę szklaną - jeśli sprzedasz swój dom, kupujący będzie wiedział, z jakiego roku pochodzi wełna mineralna, a wełnę szklaną łatwiej będzie później zutylizować.


3. Załóż folię podkładową

Kolejnym składnikiem izolacji dachu jest tzw. folia podkładowa. Zwykle leży między cegłami a krokwiami. Folia podkładowa zapewnia, że ​​wilgoć z zewnątrz nie może przedostać się przez izolację. Bez folii podkładowej izolacja zamoczy się. Może wystąpić pleśń. Jeśli folia podkładowa ma zostać dodana później i od wewnątrz, jest to trochę czasochłonne. Folia paroprzepuszczalna jest precyzyjnie docinana na wymiar. Konieczne jest rozważenie dużego zwisu wynoszącego dobre 10 centymetrów. Przymocuj folię podkładową do krokwi na występie folii za pomocą pasków. Jeśli nie chcesz mocować folii podkładowej z powodu dodatkowego wysiłku, możesz zostawić kilka centymetrów przestrzeni między poszyciem dachu a nowym materiałem izolacyjnym. Ta wolna przestrzeń umożliwia cyrkulację powietrza. Pozwala to na odparowanie przenikającej wilgoci i zapobiega powstawaniu pleśni.


4. Opcjonalnie: podwój krokwie

Ponieważ dużo materiału jest przycinane na wymiar podczas izolowania, jeśli pod dachem jest wystarczająco dużo miejsca, warto mieć przy sobie niezbędne narzędzia do cięcia różnych materiałów. Oszczędza to dużo pracy nóg. Uwaga: Zapewnij dobrą wentylację podczas pracy pod dachem. 


5. Precyzyjnie wytnij maty izolacyjne

Maty izolacyjne muszą mocno przylegać do krokwi. Działa to doskonale, jeśli materiał jest cięty o 1 do 2 centymetrów szerzej. Najpierw zmierz przestrzeń między krokwiami, a następnie dodaj od 1 do 2 centymetrów. Daje to idealną wartość dla doskonałej izolacji.

Przy odrobinie praktyki można szybko uzyskać dokładne zamocowanie mat izolacyjnych.

Zdjęcie: isover

Uwaga: Aby uzyskać bezszwową izolację, ważne jest, aby pracować dokładnie. Uważaj na rogi i połączenia - w przeciwnym razie pojawią się zimne mostki. Wskazówka: jeśli chcesz mieć absolutną pewność, pracujesz w dwóch warstwach. Materiał izolacyjny jest kupowany cieńszy. Następnie dwie warstwy są nakładane z przesunięciem względem siebie. Zwłaszcza w przypadku bardzo nieregularnych starych dachów, wykonanie z przesuniętymi fugami może być dobrym rozwiązaniem, aby idealnie zaizolować dach na końcu.

Taśma uszczelniająca zabezpiecza folię przed kolejnym krokiem: zszywaniem.

Zdjęcie: isover

6. Przyklej taśmę uszczelniającą do krokwi

Taśma uszczelniająca łączy się z folią paroizolacyjną. Ponieważ płyty montażowe są później przykręcane do krokwi, folia paroizolacyjna wymaga taśmy uszczelniającej, aby nie przeciekała w tych wrażliwych punktach, a otwory nie utrudniały jej funkcji jako paroizolacji.


7th. Zszywane folie paroizolacyjne na krokwiach

Dolny panel zawsze zachodzi na górny panel na dobre 10 centymetrów. Na ścianie i podłodze pozostaje również 10 centymetrowy zwis.


ósmy. Sprawdź folię paroizolacyjną

Zakładki, krawędzie i połączenia folii paroizolacyjnej są teraz sklejane hermetycznie za pomocą specjalnej taśmy klejącej. Nieszczelności w paroizolacji prowadzą na dłuższą metę do powstawania pleśni, dlatego szczególnie dokładna praca w tym miejscu jest priorytetem. Uwaga: W miejscach, w których folia paroizolacyjna styka się z tynkiem lub betonem - np. ścianą lub posadzką - zabezpiecza się ją szczelnie za pomocą specjalnego kleju uszczelniającego. Upewnij się, że folia nie jest naciągnięta. Dodatkowa wskazówka: lampy i punkty świetlne na stoku są ładne, ale lampy nie mogą się nagrzewać. Ponieważ świecące lampy uszkadzają folię paroizolacyjną!.


9. Przymocuj łaty do izolacji podkrokwiowej

Jeśli potrzebujesz poziomu instalacyjnego dla kabli, możesz teraz przymocować łaty do izolacji podkrokwiowej. Taki poziom umożliwia niewidoczny montaż technologii i odpowiada współczesnemu standardowi.

Poziom montażowy można łatwo wbudować i ukryć za pomocą dodatkowych łat.

Zdjęcie: isover

Wniosek: Izolacja między krokwiami sprawia, że ​​najwyższe piętro nadaje się do zamieszkania

Izolacja między krokwiami ma wiele zalet, ale jej wykonanie wymaga skupienia i czasu. Jeśli jednak zainwestujesz to w izolację, zyskujesz cudowne miejsce do wypoczynku pod swoim dachem za stosunkowo niewielkie pieniądze.

Może zainteresować Cię także Renowacja izolacji dachu: Jak zablokować zimno przed majsterkowaniem i naprawami Izolacja podkrokwiowa: Ochrona izolacji po prostu wykonana samodzielnie! Budowanie wiedzy na temat izolacji nakrokwiowej: Najlepsza izolacja z drogim hakiem

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here